Bir Teklif:Bohem Hayat Tarzına Son.

Batılı hayat tarzının benimsendiği ülkemizde bir çok yanlış toplımsal hayatımıza engeller oluşturmaktadır. Bu engellerden bir tanesi de iyi bir eğitim almış, kamuda görev almış, ev araba sahibi olmuş bir aile kurmayı geciktiren yada ortadan kaldıran bohem hayat tarzıdır. Toplumumuzda acilen üzerine eğilinmesi gereken konulardan biridir.

Devletler demografik yapılarının gücü oranında daha güçlüdür. Nüfusu yaşlanmış, çalışan sayısı azalmış ülkelerin ekonomileri ne kadar güçlü olursa olsun, demografileri bozuksa güç kaybetmeye başlamış demektir. Bugün Avrupa ülkelerinin temel problemi budur.

İş ve aş sahibi olmuş insanların aile oluşturmayı geciktirmesi veya reddetmesi kadar iş ve aş  sahibi olamadığı için aile kuramayan veya ailesi dağılan bir çok insan bulunmaktadır. Ayrıca bir aileye birkaç maaş girdiği halde çocuk sahibi olmayanların bohem hayat tarzı yüzünden toplumumuzun geleceği tehlike altındadır.

Daha lüks yaşamak için çocuk sahibi olmayanlar topluma karşı sorumluluklarını yerine getirmediği için bedel ödemelidirler. Unutmayalım ki çocuk sahibi olmayanların emeklilik ve yaşlılık yükü çocuk sahibi olanların çocuklarının omuzlarındadır.

Peki, ne yapabiliriz de bu yükü adaletli bir şekilde dağılabiliriz. Aile kurmayı ve çocuk sahibi olmayı teşvik edecek politikalar geliştirmeliyiz. Aşağıda bu politikara dair öneriler yer almaktadır bunlar daha da geliştirilerek toplumumuzu bohem yaşam tarzı bataklığından kurtarabilriz.

➖ Kamuya ve özel sektöre işe alımlarda evli olanlara öncelik verilmelı.
➖ Kpss puanlamasında evli ve çocuklu olanlara pozitif ayrımcılık yapılmalı.
➖İşsizlik fonundan yapılan ödemelerde evli ve çocuklu olanlara daha fazla ve daha uzun süreli ödeme yapılabilir.
➖Kamuda ve özel sektörde yapılan aile, çocuk ve eğitim yardımları çocuk sayısındaki artışa bağlı olarak arttırılmalıdır.

Bu önerileri daha fazla artırabiliriz. Ayrıca dini açıdan fuhuşa karşıda önlem almış oluruz. Gençlerimizi fuhuş bataklığından kurtarmak sosyal sorumluluğumuzdur.

Genç ve eğitimli nufus stratejik geleceğimizin olmazsa olmazıdır.

Yücel Başaran /Aşağıbahçe/Şebinkarahisar

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s